Medzi najnaliehavejšie výzvy európskeho školstva v súčasnosti patrí zvýšenie veľmi nízkej úrovne digitálnych zručností a znalostí žiakov, začlenenie účinného využívania informačných a komunikačných technológií do výučby a zmena prístupu žiak – učiteľ, a to pomocou aktivizujúcich metód pri sprístupňovaní nového učiva, kde žiak preberá rolu aktívneho činiteľa a učiteľ je v pozícii mentora, alebo neformálnymi spôsobmi vyučovania. Je potrebné, aby sa škola vo veľkej miere začala zaujímať, čo trh práce očakáva od absolventa školy a neposlednom rade aj zvyšovala záujem absolventa chcieť sa zamestnať a to hlavne zvýšením jeho motivácie a kompetencií, pracovať na sebe samom a tým zvýšiť šance byť úspešným a šťastným.
Je potrebné venovať sa žiakom na školách individuálne, správne ich viesť a usmerňovať, aby videli zmysel svojho pôsobenia na strednej škole a perspektívy, ktoré ho čakajú po ukončení štúdia. Dbať na to, aby ich vedomosti, zručnosti a návyky pokrývali potreby trhu práce v spojení s konkrétnou spoluprácou vo firme orientujúcou sa na odbor, ktorý študuje, aby neskôr nedochádzalo k rozčarovaniu z reality, ktorá mladého absolventa často nemilo prekvapí.
Kariérové poradenstvo na našej škole sa zameriava na
· uplatnenie absolventov na trhu práce,
· efektívne využívanie rôznych metód a foriem vyučovania,
· motiváciu kariérneho rastu žiaka
· oblasti ďalšieho vzdelávania po ukončení štúdia
· poskytovanie poradenských, motivačných a vzdelávacích činností pre žiakov aj učiteľov.
· spoluprácu s informačnými a poradenskými
Našim hlavným cieľom je rozvíjať odborné (profesijné) a sociálne (osobnostné) a komunikačné kompetencie žiakov. Poskytujeme konzultácie so žiakmi, rodičmi učiteľmi, firmami, zástupcami rôznych organizácií a agentúr. Súčasťou je spolupráca s predmetovými komisiami pri hľadaní možností pri sprostredkúvaní poznatkov a zručností žiakovi. Snažíme sa udržiavať kontakty s bývalými absolventami školy a viesť aktuálnu databázu, pozývať ich k besedám, viesť motivačné semináre a diskusie. Zameriavame sa tvorbu ŠkVP na základe potreby trhu práce a spoluprácu. Základom vzdelávacieho programu je poskytnúť každému žiakovi možnosť rozvíjať kľúčové kompetencie prostredníctvom rozvoja komunikácie v anglickom jazyku, osvojením si odborných vedomostí a schopností z oblasti IT a tímovej práce - dôležitého predpokladu uplatnenia sa v praxi. Jednou z najefektívnejších foriem kariérového poradenstva je individuálny prístup ku žiakovi a jeho potrebám. Najčastejšie sa realizuje rozhovorom.
Naša sa snažila o spoluprácu s firmami a organizáciami ešte v čase totality. Až do dnešných čias každoročne organizujeme akciu „Stretnutie s podnikateľmi“. Nezúčastňujú sa jej len podnikatelia, ale aj zástupcovia vysokých škôl, rodičia a členovia rôznych organizácií. Vo veľmi priateľskom duchu sa konzultujú slabé a silné stránky školstva ako aj podnikania. Vždy ide o veľmi plodnú diskusiu, ktorá prináša stále nového ducha do výchovno-vzdelávacieho procesu a samozrejme pri profilácii absolventa.
Partnerstvo s firmami a IT vendormi - Na základe iniciatív SPŠE sa aktívne podieľa na profilácii absolventov niekoľko svetových lídrov – vendorov z oblasti priemyselnej informatiky a IT, ktorí sú nositeľmi najnovších technologických pokrokov a vývoja. Každá vzdelávacia organizácia má veľkú zodpovednosť za výstup vzdelávania. Obsah by mal byť podriadený požiadavkám trhu práce a preto je nevyhnutné, aby spolupracovala s partnermi, ktorí sa priamo alebo nepriamo zúčastňujú buď na tvorbe vzdelávacieho programu, alebo ako potenciálni zamestnávatelia. Každý partner prináša škole niečo pozitívne – nový pohľad, myšlienku, obsah, metódu ap., čo prispieva veľkou mierou ku skvalitneniu profilu absolventa školy.
Na škole sa snažíme získavať informácie od svojich partnerov, o aké schopnosti a zručnosti potenciálni zamestnávatelia majú záujem, čo mladého človeka posúva i ohrozuje po osobnostnej i odbornej stránke, aby bol v živote skutočne šťastný a úspešný. Ide tu teda o viacero faktorov spojených do jedného celku, ktorý dokáže na trhu práce obstáť bez vážnejších problémov a svoju kreativitu využiť k svojej spokojnosti, ale aj spokojnosti firmy, spolupracovníkov a rodiny. Škola má byť jeho odrazovým mostíkom, z ktorého sa nebojí odraziť a na našej škole sa o to skutočne snažíme prostredníctvom kariérového poradenstva, na ktorom sa podieľajú všetky zložky výchovno vzdelávacieho procesu.
Prihlášku na vysokú školu si každý žiak vyplní elektronicky alebo v printovej podobe. Potrebné informácie (kód školy, študijný odbor a jeho kód) si žiaci nájdu buď na nástenke alebo na web stránke školy. Známky si vypíše podľa vysvedčení, ak to daná fakulta vyžaduje, a dá skontrolovať triednemu učiteľovi. Správnosť údajov na prihláške nakoniec skontroluje a podpíše kariérový poradca.
Každý žiak v prípade nejasností si môže dohodnúť konzultácie.
Kód školy - 000161829
Kód študijného odboru
ELEKTROTECHNIKA - 2675 M
INFORMAČNÉ A SIEŤOVÉ TECHNOLÓGIE - 2694 M / 2561 M
TECHNICKÉ A INFORMATICKÉ SLUŽBY V ELEKTROTECHNIKE - 3917 M 03
Adresa školy
Stredná priemyselná škola elektrotechnická, Plzenská 1, Prešov, 080 47
Linky, ktoré môžu byť pre absolventa zaujímavé
Portál VŠ: https://www.portalvs.sk/sk/
Internetový sprievodca trhom práce: https://www.istp.sk/
Katalóg pracovných pozícií: http://www.pozicie.sk/
Pracovné ponuky: www.pracovne-ponuky.eu
Pracovné pozície: www.kariera.sk
Ponuky práce - zamestnanie, práca, brigády, voľné pracovné miesta, profesie, životopisy: www.ponuky.sk
Portál o kariérnom rozvoji a príležitostiach: http://www.karierabezhranic.sk
Osobnostné testy:
http://www.karierabezhranic.sk/karierny-svet/start/osobnostne-testy/
http://www.emiero.sk/mbti-test/60/
Povinnosti po ukončení strednej školy:
http://karierainfo.zoznam.sk/cl/1000161/1352615/Pre-absolventov--Nezabudnite-na-povinnosti-po-ukonceni-studia-
http://www.aktuality.sk/clanok/276479/koncite-strednu-alebo-vysoku-skolu-nezabudnite-na-povinnosti-voci-uradom/
http://www.rodinka.sk/vazne-veci/stat-pre-rodinu/povinnosti-po-ukonceni-studia/
„Vychovávame pre život, vzdelávame pre prax.“