Hlavným cieľom výchovného poradenstva je poskytovanie poradenských služieb v otázkach výchovného, vzdelávacieho, osobnostného a profesijného vývinu žiakov.
Našou snahou je zabezpečovať poradenstvo v oblasti výchovy a vzdelávania rôznymi formami - informačnou, koordinačnou, koncepčno-plánovacou, odborno-metodickou a diagnostickou. Spolupracovať s vedením školy, triednymi učiteľmi, rôznymi inštitúciami, predstaviteľmi vysokých škôl, Úradom práce, sociálnych vecí a rodiny.
V prvom rade nám ide o utváranie všestranne rozvinutej osobnosti žiakov v procese výchovy a vzdelávania, zabezpečovať osvetovo-preventívne aktivity, zabezpečovať besedy na rôzne témy , vo všetkých ročníkoch sa zameriavať na žiakov s problémami v učení, správaní, koordinovať pomoc žiakom, pomoc pri výbere vysokej školy, realizovať individuálne a skupinové konzultácie so žiakmi a ich rodičmi, navrhovať opatrenia, zabezpečovať, aby bol dodržaný individuálny prístup ku každému žiakovi.
Ďalšou úlohou je poskytovať metodickú pomoc učiteľom, spolupracovať s triednymi učiteľmi pri zabezpečení systematickej starostlivosti o problémových žiakov, podchytiť a sledovať zaostávajúcich a neprospievajúcich žiakov, pomôcť im riešiť problémové situácie, získavať spätnú väzbu od triednych učiteľov o aktuálnych požiadavkach a potrebách žiakov v oblasti výchovného poradenstva.
V neposlednom rade informovať a poskytovať poradenstvo a metodickú pomoc rodičom a v prípade potreby sprostredkovať odbornú poradenskú pomoc.
ako občianske združenie zoskupuje psychológov pracujúcich predovšetkým s mladými ľuďmi, ktorí sa ocitnú v náročných až krízových životných situáciách. Psychologickú pomoc poskytujeme anonymne, bezplatne a nonstop na našich linkách pomoci alebo osobne v Káčku - kontaktné centrum krízovej intervencie.
Súčasťou našej činnosti je aj spolupráca najmä so základnými či strednými školami, kedy na školách intervenujeme alebo na požiadavku organizujeme (online i offline) diskusie pre žiakov/pedagogický personál/rodičov, zväčša na témy: bezpečnosť v online svete a jeho riziká, zvládanie stresu a úzkosti, šikana (kyberšikana), kybergrooming, sebapoškodzovanie, myšlienky na samovraždu (pokus o samovraždu, či samovražda v škole, rodine), násilie, duševné zdravie, ... Diskusiu alebo intervenciu je možné cez vzájomnú dohodu nastaviť presne na potreby školy prostredníctvom e-mailového kontaktu kackopo@ipcko.sk .
„Vychovávame pre život, vzdelávame pre prax.“