Každoročne v decembri, keď sa blíži čas najkrajších sviatkov v roku, si väčšina z nás intenzívnejšie uvedomí, aký vzácny a dôležitý je čas prežitý v kruhu svojich najbližších a rovnako aj s priateľmi, kolegami a známymi.
Dňa 17. 12. 2024 dievčatá z tried II. SA a II. SB absolvovali prvé zo štyroch nadstavbových stretnutí v rámci kurzu Security Girl.
Školské kolo sa uskutočnilo
12. 12. 2024.
Šimon Jedinák, žiak III. SB, naprogramoval spievajúceho anjelika.
Trieda III. SC získala 2. cenu za najlepší priemer v súťaži IT Fitness Test 2024.
Výber žiakov na krátkodobú žiacku mobilitu v sektore odborného vzdelávania a prípravy v rámci programu Erasmus+ , 2024-1-SK01-KA121-VET-000220988.
V prípade, že potrebujete potvrdenie o návšteve školy, využite možnosť tlače prostredníctvom Edupage.
0. hodina 07:10 - 07:55
1. hodina 08:00 - 08:45
2. hodina 08:50 - 09:35
3. hodina 09:45 - 10:30
4. hodina 10:50 - 11:35
5. hodina 11:40 - 12:25
6. hodina 12:35 - 13:20
7. hodina 13:25 - 14:10
8. hodina 14:15 - 15:00
9. hodina 15:05 - 15:50
Najlepšie hodnotenou strednou odbornou školou (SOŠ) na Slovensku je Stredná priemyselná škola (SPŠ) elektrotechnická na Plzenskej ulici v Prešove, informoval Matej Tunega z Inštitútu pre ekonomické a sociálne reformy (INEKO). Do rebríčkov boli podľa INEKO zaradené školy so vzorkou v priemere aspoň 20 žiakov, respektíve absolventov počas každého z uplynulých štyroch rokov. Hodnotenie škôl tak odráža dosiahnuté výsledky na dlhšom časovom horizonte, pričom pri SOŠ nahradzujú Testovanie písomné maturity (40 %). Najvyššiu váhu pri SOŠ (50 %) má regionálna uplatniteľnosť študentov, teda pomer miery nezamestnanosti absolventov školy k priemernej miere nezamestnanosti v okrese, kde škola sídli. Napokon, mimoriadne výsledky majú pri SOŠ váhu 10 %, pričom novšie údaje majú pri hodnotení vyššiu váhu.
Naša škola tak získala v rebríčku hodnotenia základných škôl, stredných škôl a gymnázií po školských rokoch 2011/2012, 2018/2019, 2019/2020 po štvrtý raz prvé miesto, a to aj za školský rok 2020/2021.
Napriek tomu, že počas roku 2021 bolo naďalej obmedzené vyučovanie a neuskutočnili sa celoplošné merania – Testovanie 5, 9 či písomné maturity, podarilo sa tejto organizácii zozbierať dostatok nových údajov o výsledkoch žiakov a vďaka tomu bolo zverejnené aktuálne poradie škôl. Pri hodnotení kvality stredných odborných škôl sa berie do úvahy veľa ukazovateľov.„Aktuálne sme doplnili nové údaje o uplatnení absolventov a o mimoriadnych výsledkoch žiakov v súťažiach,“ spresnil analytik INEKO Matej Tunega.
Súčasná aktualizácia portálu INEKO prináša najnovšie údaje, ktoré vychádzajú z týchto prioritných oblastí, ktoré sa stali základom hodnotenia škôl:
10 najlepšie hodnotených škôl v SR v kategórii: SOŠ
Aj za týmto úspechom SPŠE stojí obetavá práca učiteľov a žiakov. Cieľom školy je prinášať pridanú hodnotu svojim žiakom, aby ich uplatnenie v praxi a ich ďalšom živote bolo nielen na vysokej odbornej, ale aj morálnej úrovni. V minulom školskom roku sa žiakom školy podarilo dosiahnuť mnohé cenné úspechy v odborných súťažiach z oblasti elektrotechniky a IT a to nielen na krajskej, ale aj celoslovenskej, ba aj medzinárodnej úrovni. Vysoké percento našich absolventov pokračuje v štúdiu na vysokých školách na Slovensku alebo v zahraničí. Veľké plus je, že pokračujú v štúdium technických smerov, kde je veľká potreba nových zamestnancov a predpoklad uplatnenia.
Spýtali sme sa riaditeľky školy Ing. Ivety Marcinčinovej, ktoré sú podľa nej silné stránky školy?
„Školu tvoria štyri základné piliere, a to učitelia, žiaci, rodičia a firmy, s ktorými spolupracujeme. Tieto zložky musia spolu kooperovať, dopĺňať sa a navzájom sa počúvať. Až potom je možné dosiahnuť kvalitné vzdelanie, ktoré bude reagovať na aktuálne trendy v tomto rýchlo meniacom sa prostredí IT a elektrotechniky. Silnou stránkou školy sú motivovaní žiaci, ktorí sa chcú vzdelávať a byť neustále lepší, čo je zásluhou mojich kolegov, učiteľov, za čo im patrí veľká vďaka. O tejto motivácii žiakov a učiteľov hovoria aj mnohé úspechy na odborných súťažiach, a to aj v medzinárodnej oblasti, kde sa naši žiaci napr. stali majstrami sveta v robotike na súťaži RoboCup v minulom školskom roku. Medzi výhody našej školy by som zaradila aj moderné vybavenie učební a laboratórií, ktoré vytvárajú príjemné prostredie pre žiakov, pričom v trende modernizácie priestorov chceme aj naďalej pokračovať.“
Čo je podľa Vás za tým, že absolventi vašej školy sa dokážu uplatniť na trhu práce?
„Snažíme sa im ukázať firemné prostredie a jeho fungovanie už počas štúdia na škole. Spolupracujeme s viacerými firmami na rôznych workshopoch a prednáškach, niektoré predmety na škole vyučujú priamo lektori z firiem, čo považujeme za veľký benefit pre študentov. Keďže oblasť IT a elektrotechniky je veľmi rozsiahla, cieľom nie je žiakov naučiť všetko, ale dať im plnohodnotný základ pre ich ďalšiu špecializáciu a rozvoj, a to či už vo firme alebo na vysokej škole. Ako veľmi potrebné vnímame rozvíjať u žiakov mäkké zručnosti, preto sa snažíme využívať na predmetoch aj bádateľské vyučovanie alebo metódu Eduscrum, kde si žiaci osvoja prácu v tímoch, kooperáciu a vzájomnú komunikáciu.“
Táto skvelá správa o úspechu v týchto náročných covidových časoch potešila tak vedenie školy, ako aj všetkých pedagógov SPŠE a je zároveň záväzkom do budúcnosti, aby sme sa svojou prácou snažili znovu obhájiť skvelé umiestnenie.
Ing. Martin Broda, PhD.
zástupca riaditeľky školy pre odborné predmety
„Vychovávame pre život, vzdelávame pre prax.“