SPŠE bola založená 1.9.1952 pod názvom Vyššia priemyselná škola elektrotechnická. Otvorené boli tri triedy prvého ročníka, odbor stavba elektrických strojov a prístrojov. Štúdium bolo štvorročné. Prijatých bolo 120 žiakov, učiteľský zbor tvorilo 7 učiteľov. Prvým riaditeľom školy bol v rokoch 1952-1953 Samuel Borovička, v rokoch 1953-1956 ho vystriedal Jozef Glaubic. V poradí tretím riaditeľom školy a jednou z najvýznamnejších osobností v jej histórii bol PhDr. Imrich Šarišský (1956 – 1965). S ním je spätá existencia školy, lebo v druhej polovici 50-tych rokov minulého storočia bola rozhodnutím vtedajšieho Povereníctva školstva vážne ohrozené jej jestvovanie pre nízku vedomostnú úroveň absolventov. Práve PhDr. Šarišský dokázal tento stav zmeniť. Pod jeho vedením sa postupne situácia zlepšovala. Záujem o štúdium sa zvyšoval natoľko, že škola začala mať svoje opodstatnenie aj kvôli rozvíjajúcemu sa elektrotechnickému priemyslu v našom meste i regióne.
Súčasťou histórie školy bola od jej vzniku aj Večerná škola pre pracujúcich v Prešove s elokovanými triedami v Snine, Strážskom, Stropkove, Michalovciach, Podolinci, Hencovciach, Humennom, Veľkých Kapušanoch s rôznymi odbormi. V osemdesiatych rokoch táto forma štúdia zanikla.
V roku 1957 bola otvorená ďalšia trieda denného štúdia odboru strojárska technológia, čo sa odrazilo aj v zmene názvu školy na Stredná priemyselná škola strojnícka a elektrotechnická.
Záujem o štúdium bol spočiatku malý, no neskôr sa zvýšil natoľko, že k pôvodnej budove bola pristavená a v školskom roku 1964-65 daná do užívania nová časť budovy – roh Plzenskej a Masarykovej ulice. Rozdelili sa aj učiteľské zbory pre elektrotechnický a strojnícky odbor. V tom čase bolo zriadených už 17 tried odboru strojníckeho a 13 tried elektrotechnického odboru štúdia. Začiatkom šk. roka 1966-67 sa Stredná priemyselná škola elektrotechnická a strojnícka rozdelila na dve samostatné odborné školy Strednú priemyselnú školu strojnícku a Strednú priemyselnú školu elektrotechnickú so sídlom v jednej budove na Plzenskej ulici. V tomto období sa na poste riaditeľa školy vystriedali Ing. Michal Havrila (1965-1967), od roku 1967 do roku 1990 viedol SPŠE v Prešove Ing. Štefan Lyócsa. Do histórie školy sa zapísal najmä tým, že vytvoril tím nadšencov, ktorí prispeli k potrebnej modernizácii výchovno-vzdelávacieho procesu, budovaním odborných učební, laboratórií, dielní. Spolu so zástupcom riaditeľa školy Ing. Jozefom Güttlerom, ktorý 23 rokov pôsobil v tejto funkcii, pripravili aj odborné učebnice, ktoré sa používali na odborných školách nielen na Slovensku, ale aj v Čechách. Bolo vybudované laboratórium slaboprúdových meraní a odborná učebňa základov elektrotechniky. Položili tak základy, na ktorých sa priemyslovka úspešne rozvíjala.
V školskom roku 1973-74 sa Stredná priemyselná škola strojnícka odsťahovala do novej budovy na Sabinovskej ulici, kde sídli dodnes.
Stredná priemyselná škola elektrotechnická začala novú kapitolu vo svojom vývoji budovaním odborných učební a laboratórií. Významným medzníkom v modernizácii vyučovacieho procesu bolo zriadenie laboratória výpočtovej techniky v roku 1975. Bolo to prvé školské laboratórium tohto druhu na Slovensku. Začala sa éra štúdia výpočtovej techniky.
Dramatický rozvoj elektrotechniky si vyžiadal založenie nového odboru rádioelektronické zariadenia. Do užívania bola odovzdaná prvá univerzálna odborná učebňa so zadnou projekciou s potrebným televíznym zariadením, vrátane videomagnetofónu.
Najmä učitelia odborných predmetov s nadšením pripravovali podklady a podieľali sa so záujmom na budovaní odborných učební a laboratórií. Výsledky ich práce možno vidieť dodnes. Boli to Ing. Lyócsa, bývalý riaditeľ školy v rokoch 1966-1990, Ing. Guttler, bývalý zástupca riaditeľa školy v rokoch 1968-1991, Ing. Nevický, Ing. Kotulič, Ing. Blicha, Ing. Mochnay, Ing. Lukáč, Ing. Vavrek, p. Haluška, Ing. Wagner, Mgr. Hoffman, RNDr. Vrškový a dielenskí učitelia páni Šechný, Adam, Kopčák, Virág, Marko, Baran a iní.
V tomto období boli zaznamenané aj úspechy študentov v rôznych súťažiach. Na celoštátnej vedecko-technickej konferencii mladých elektrotechnikov získal študent R. Krupka prvé miesto v odbore učebné pomôcky pre silnoprúdovú elektrotechniku. Na medzinárodnej fyzikálnej olympiáde v Rumunsku reprezentoval školu študent M. Drutarovský a získal bronzovú medailu. J. Lúžny v medzinárodnej fyzikálnej olympiáde vo Švédsku dostal zlatú medailu a Cenu za najlepšiu prezentáciu riešenia teoretických úloh. Na medzinárodnej fyzikálnej olympiáde v bývalej Juhoslávii mu bola udelená bronzová medaila. Na týchto úspechoch mal veľký podiel RNDr. Vrškový.
V histórii školy mala dôležité miesto VHČ - vedľajšia hospodárska činnosť - pod vedením p. Rijáka. VHČ podnikala od konca 60-tych rokov, podľa návrhu odborníkov školy sa vyrábali komplexné elektrotechnické laboratórne zariadenia, vrátane montáže a revízie. Záujem škôl o tieto zariadenia bol veľký v celom bývalom Československu.
Dôležitou udalosťou tohto obdobia bolo aj pričlenenie Domova mládeže pod správu školy. Škola získala byty, ktoré patrili vtedajším Pozemným stavbám na dnešnej Masarykovej ulici a ich rekonštrukciou vytvorila priestory, ktoré slúžia študentom dodnes.
V tomto období sa rozvíjala aj spolupráca so školami podobného odborného zamerania v Košiciach, Michalovciach, vo Frenštáte pod Radhoštěm, v Maďarsku a vo vtedajšej Nemeckej demokratickej republike.
Bol otvorený nový študijný odbor mikroelektronika, neskôr odbor TIS – technické a informatické služby v elektrotechnike. V rokoch 1990-1996 vo funkcii riaditeľa školy pôsobil Ing. Emil Blicha,
Bola zriadená elektromontážna dielňa a odborná učebňa elektroenergetiky. Do laboratória výpočtovej techniky sa inštalovala počítačová sieť. Novovybudované učebne na vyučovanie cudzích jazykov, učebne elektroniky znamenali skvalitnenie vyučovacieho procesu. V súvislosti so záujmom o štúdium bola otvorená aj elokovaná trieda v Stropkove zameraná na oznamovaciu techniku.
Významným a progresívnym medzníkom v histórii školy bolo založenie Nadácie úspešných absolventov a priateľov SPŠE Prešov v roku 1991 s cieľom podporiť nadaných študentov, aktívnych učiteľov, zabezpečovať domácu a zahraničnú odbornú prax, modernizáciu materiálneho vybavenia školy, spoluprácu v oblasti elektrotechniky, organizovať a financovať akcie za účelom reprezentácie školy.
V roku 1991 vznikla školská hymna a znak školy. Školský život študentov a ich aktivity začína mapovať školský časopis IMPULZ. Informácie o škole v danom školskom roku boli po prvýkrát zhrnuté v MONITORE, ktorý vychádza dodnes. V tomto období vznikla aj tradícia Dňa otvorených dverí a stretnutia pracovníkov školy s podnikateľmi mesta s cieľom zosúladiť profil absolventa s praxou. S cieľom umožniť žiakom odborný rast škola uzatvorila zmluvy o spolupráci s firmami Křižik, a.s. Prešov, Ploskoň AT Prešov, ABB Krompachy, SPEL PROCONT- distribútor, ALLEN BRADLEY Prešov, SEAK Prešov. Úspešne sa rozvíja aj spolupráca so školami v Belgicku, Holandsku a Poľsku.
Významnou udalosťou v ďalšom desaťročí histórie školy bolo prebudovanie a zariadenie jazykových učební, učebne elektroniky, elektroenergetiky, číslicovej techniky, elektrických strojov a prístrojov, administratívnej korešpondencie už pod vedením nového riaditeľa SPŠE Ing. Slavomíra Kožára.
Na Medzinárodnom strojárskom veľtrhu Cassovia 95 bol ocenený zlatou medailou výrobok VHČ - vysokonapäťová skúšačka VNS410.
Významným medzníkom v modernizácii vyučovacieho procesu bolo zavedenie internetu.
Škola sa zapojila do projektu Mládež – Veda – Európa, ktorý bol realizovaný v spolupráci s Gymnáziom Carla Zeisa v Jene a Europa Gymnáziom vo Worthe pri Karsruhe.
Prostredníctvom projektu INFOVEK bola otvorená nová učebňa vybavená výpočtovou technikou. Cez projekt VOTEC sa realizovala spolupráca s Belgickom. Prostredníctvom ďalšieho projektu bola zriadená Lokálna Cisco Network Academy. V škole bolo zriadené akreditované testovacie centrum v rámci programu ECDL.
Každá etapa v dejinách školy sa už prelína so súčasnosťou. Toto obdobie, podobne ako predchádzajúce, charakterizuje napredovanie v modernizácii vyučovacieho procesu vybudovaním šiestich odborných učební na výučbu IKT /informačno-komunikačných technológií/, ako aj inovatívne prebudovanie odborných učební na výučbu predmetu prax. V rámci energetickej úspory bola zateplená školská budova a internát.
Užitočnou a pre študentov motivujúcou aktivitou sa stali odborné zahraničné stáže cez agentúru SAAIC a program Leonardo da Vinci. Tri skupiny študentov sa zúčastnili zahraničnej stáže v Malage v Španielsku a v Istanbule v Turecku, kde si overili svoje jazykové aj technické znalosti.
V školskom roku 2009-2010 sa začalo experimentálne overovanie nového študijného odboru informačné a sieťové technológie, ktorý podporoval projekt Tvorba a implementácia inovatívneho programu informačné a sieťové technológie.
Aj v tomto období študenti vzorne reprezentovali školu a dosiahli pozoruhodné výsledky. V Lisabone na súťaži EUROSKIL 2010 reprezentovali školu S. Kožár, P. Sopko, P. Vargovčík a M. Vargovčík. Počas Týždňa vedy na Slovensku v novembri 2010 boli výsledky práce Š. Hedviga ocenené American Meteorological Society Award, zároveň získal cenu medzinárodného hnutia pre voľnočasové aktivity vo vede a technike MILSET s pozvaním na vedeckú súťaž vo Francúzsku. Svoju súťažnú prácu prezentoval Š. Hedvig aj na medzinárodnej výstave mladých vedcov ESE 2010 v Moskve.
Na medzinárodnej robotickej súťaži ROBOCUP 2011 v Istanbule dva tituly majstrov sveta v dvoch hlavných kategóriách do 18 rokov získal tím Pinkies - S. Kožár, P.Sopko, P. Starec, P. Vargovčík, M. Vargovčík - pod vedením učiteľa Ing. Petra Vargovčíka.
V tomto období sa žiaci školy zúčastňovali aj na súťažiach Siemens Young Generation Award (SYGA), ktorá je určená študentom stredných odborných škôl s elektrotechnickým zameraním a pravidelne dosahovali popredné miesta. Garantom súťaže na škole v tomto období bola Ing. Mária Šandrejová.
Aj začiatok druhého desaťročia 21. storočia priniesol premenu SPŠE na modernú dynamickú a inovatívnu školu.
V novembri 2013 uskutočnil slávnostný akt otvorenia Centra odborného vzdelávania pre elektrotechniku, informačné technológie a podnikanie pri Strednej priemyselnej škole elektrotechnickej v Prešove. Jeho otvorenie sa tak stalo ďalším dôležitým medzníkom a okamihom, ktorý sa zapísal do histórie našej školy.
Aj začiatok roka 2014 sa niesol v znamení projektov. Škola začala realizovať projekt podporovaný štrukturálnymi fondmi EÚ "Inovácia vzdelávacieho procesu v SPŠE Prešov na základe požiadaviek trhu práce." Strategický cieľ projektu Prestavbou vzdelávania školy má prispieť k zvýšeniu adaptability absolventov na trhu práce a v procese VŠ vzdelávania s ohľadom na potreby vedomostnej spoločnosti.
otvorená nových výzvam a projektom.
S príchodom školského roka 2015/2016 sme pristúpili k používaniu elektronickej triednej knihy a elektronickej žiackej knižky.
K histórii školy neodmysliteľne patrí spolupráca so školami s podobným odborným zameraním nielen na Slovensku, ale aj v zahraničí. Bezpochyby je užitočná pre učiteľov aj žiakov. Poskytuje priestor na výmenu skúseností a odborný mladým ľuďom, a tak im otvára dvere do stabilnej a perspektívnej práce.
Vedenie školy v školskom roku 2017/2018 definovalo cieľ – vybudovanie WiFi infraštruktúry školy pre podporu zabezpečenia výučby. Od novembra bola spustená ostrá prevádzka WiFi v škole.
Stredná priemyselná škola elektrotechnická v Prešove sa zapája do mnohých projektov. V rámci Integrovaného regionálneho operačného programu bola schválená Žiadosť o poskytnutie nenávratného finančného príspevku s názvom „Zvýšenie počtu žiakov Strednej priemyselnej školy elektrotechnickej v Prešove na praktickom vyučovaní“. Hlavným cieľom SPŠE, zvýšenie energetickej hospodárnosti s cieľom zvýšenia kvality odborného vzdelávania a prípravy, praktických zručností žiakov a zvýšenie kvality poskytovaného celoživotného vzdelávania pre potreby trhu práce.
V priebehu októbra a novembra 2019 sa vedeniu školy v spolupráci s Prešovským samosprávnym krajom podarilo vybudovať multifunkčné športové ihrisko v priestoroch školského dvora.
V tom istom školskom roku došlo k zmene na poste vedenia školy – Ing. Iveta Marcinčinová bola poverená vedením školy a od 1. februára 2020 sa stala riaditeľkou SPŠE v Prešove.
SPŠ elektrotechnická v Prešove bola v roku 2020 ocenená cenou "Digitálna jednotka" ako jedna z 20 inštitúcii v rámci Digitálnej koalície za doterajšie splnenie všetkých svojich záväzkov. Škola sa tiež umiestnila na prvom mieste v hlasovaní účastníkov medzi vzdelávacími inštitúciami. Ocenenie patrí všetkým, ktorí sa podieľali na splnení záväzkov školy, a to za zavedenie nových predmetov IoT a Aplikácia internetu všetkého v odbore elektrotechnika, nové predmety projektový manažment, programovanie mobilných aplikácií a kybernetická bezpečnosť v odbore IST a všetkým, ktorí participovali na uzavretí partnerstiev so základnými školami a organizovaní súťaží pre ZŠ, vzdelávacích kurzov Junior akadémie.
Na SPŠ elektrotechnickej v Prešove sa v minulom roku podarilo zrealizovať rekonštrukciu dôležitej odbornej špecializovanej učebne pre rozvoj vzdelávania v odbore elektrotechnika. V tomto laboratóriu sa budú vzdelávať žiaci v predmete elektrické merania v 3. ročníku, a tak sa na moderných prístrojoch naučia základy merania napätia, prúdu, merania spotrebičov, transformátorov, polovodičových diód, tranzistorov a neskôr vo 4. ročníku špeciálne meranie na všetkých točivých elektrických strojoch.
V rámci projektu sa podarilo vybudovať dve nové učebne, a to Laboratórium sieťových technológií 2 a Laboratórium Internetu vecí, ktoré boli vybavené moderným vybavením, ako napr. interaktívny dataprojektor, moderné sieťové prvky, sady PLC, vizualizačné panely a meracie zariadenia.
Stredná priemyselná škola elektrotechnická v Prešove patrí stabilne medzi najkvalitnejšie stredné odborné školy na Slovensku. Vyplýva to z rebríčkov hodnotenia kvality základných škôl, stredných škôl a gymnázií, ktoré pravidelne zverejňuje Inštitút pre ekonomické a sociálne reformy (INEKO). Naša škola dlhodobo patrí medzi tri najvyššie hodnotené školy – v školskom roku 2016/2017 skončila na 3.mieste, v školských rokoch 2012/2013 až 2015/2016 to bolo 2.miesto a po školských rokoch 2011/2012, 2018/2019, 2019/2020 po štvrtý raz získala 1.miesto, a to aj za školský rok 2020/2021.
V rámci Prešovského samosprávneho kraja jej právom patrí už viac ako 10 rokov prvenstvo. Je to škola s vynikajúcimi až excelentnými výsledkami, čo dokazuje takmer desaťtisíc úspešných absolventov, stovky vynikajúcich odborníkov zastávajúcich popredné pracovné pozície, medzi nimi je aj niekoľko desiatok svetovo uznávaných vedcov ako napr. Radoslav Danilák, Miloš Drutarovský, Michal Kolcun a mnoho ďalších.
Dobré meno školy však vždy robia jej žiaci. Dokumentujú to aj v súčasnosti, keď reprezentujú SPŠE v medzinárodnom meradle v rámci rôznych technických či IT súťaží alebo excelujú v rôznych projektoch. Škola je právom hrdá na úspechy žiakov, ktoré získali v tomto roku na celosvetovej súťaži Robocup v Bangkoku.
Medzi momentálne najúspešnejšie patrí projekt VALT - Visual aids to make learning/teaching easier, v rámci programu Erasmus+. Projekt je zameraný na výrobu edukačných videí, ktoré by mali pomôcť žiakom lepšie pochopiť základy elektrotechniky, elektroniky, fyziky, IT technológií a CNC strojov.
Aj to dokazuje, že SPŠE v Prešove si stále udržiava svoju úroveň kvality a snahou celého kolektívu školy bude aj do budúcnosti vzdelávať a vychovávať absolventov, ktorí sa uplatnia na trhu práce a budú viesť kvalitný život.
„Vychovávame pre život, vzdelávame pre prax.“