17. novembra si pripomíname Deň boja za slobodu a demokraciu. Udalosti z roku 1989 sa však viažu k minulosti spred 50 rokov.
V Prahe sa vtedy 28. októbra 1939 konala demonštrácia študentov k 21. výročiu vzniku prvej ČSR. Zároveň sa stala protestom proti nacistickej okupácii Čiech , Moravy a Sliezska. Na zhromaždení bol zabitý Václav Sedláček a ťažko zranený študent medicíny Jan Opletal, ktorý zraneniam podľahol 11. novembra a 17. novembra nariadil ríšsky protektor zatvorenie českých vysokých škôl. Tento deň si od roku 1941 svetová verejnosť pripomína ako Medzinárodný deň študentstva.
Pri príležitosti 50. výročia od týchto udalostí sa v Prahe konala študentská manifestácia, ktorá bola povolená, no študenti sa po Albertove a Vyšehrade neplánovane vydali do centra mesta, držali v rukách sviečky a skandovali heslá za slobodu.
Poriadkové sily uzavreli pražskú Národnú triedu a po ôsmej hodine večer sa začal policajný zásah, počas ktorého utrpelo zranenie 600 ľudí, z toho siedmi boli zranení ťažko. Už počas nasledujúceho víkendu 18. a 19. novembra 1989 vzniklo v Prahe Občianske fórum a v Bratislave Verejnosť proti násiliu a herci vstúpili do štrajku. Na námestiach väčších miest sa konali demonštrácie a Komunistická strana stratila vedúce postavenie.
Ku koncu roka, 29. 12. 1989, bol za prezidenta zvolený Václav Havel a prvé slobodné voľby sa konali 8. a 9. júna 1990.
Tieto udalosti viedli k tomu, že komunisti stratili vedúcu úlohu a po 41 rokoch v Československu padol totalitný režim, ktorý bol nastolený v roku 1948. Naša spoločnosť tým získala právo na slobodné voľby, právo na slobodu slova a mnoho iných slobôd, ktoré dnes už považujeme za samozrejmosť.
Mgr. Iveta Kovaľová
„Vychovávame pre život, vzdelávame pre prax.“