Projekt 3D Techniques – stretnutie na SPŠE Prešov
21.03.2018
Naša škola je v súčasnosti zapojená do projektu 3D Techniques v rámci programu Erasmus+. Na tomto projekte spolupracujeme s partnermi z Česka a Švédska. Projekt je zameraný na výrobu učebných pomôcok a je rozdelený na viacero etáp, pričom každá etapa projektu sa realizuje na niektorej zo zapojených partnerských škôl.
Od 13.3. do 17.3.2017 prebiehala na pôde našej školy druhá etapa projektu. V tejto etape sme sa spolu s našimi zahraničnými partnermi zamerali na stavbu 3D tlačiarní, ktoré by mali nájsť využitie pri výrobe nami navrhnutých učebných pomôcok. Opierajúc sa o predchádzajúce skúsenosti s tlačiarňami od firmy Pruša, zvolili sme na realizáciu nášho projektu stavebnicu 3D tlačiarne Pruša i3 MK2. Do projektu sa zapojili šikovní žiaci z III.C triedy, vďaka čomu sa nám podarilo postaviť tlačiareň v predstihu a ostal nám čas aj na iné zaujímavé aktivity. Okrem samotnej výroby učebných pomôcok je cieľom projektu aj spoznávanie partnerských krajín, miestnej kultúry a zvykov. Preto sme sa snažili našim partnerom ukázať všetko čo je pre nás typické a na čo sme hrdí. Ponúkli sme im krátke vystúpenie folklórneho súboru a učili sme ich jednoduché tance, ukázali sme im historické pamiatky mesta, múzeum a spolu s našimi zahraničnými partnermi sme sa vydali na celodenný výlet do Vysokých Tatier. Veľký úspech zožala Belianska Jaskyňa, ale tak isto aj návšteva Tricklandie a Tatranského dómu na Hrebienku postaveného z ľadu. Na záver výletu nesmeli chýbať bryndzové halušky a pirohy. Aby čas strávený v Prešove bol využitý naplno, naši žiaci pripravili na každý večer pre svojich zahraničných kamarátov bohatý program. Vzali ich na populárnu Laser Game, pripravili im opekačku, pozvali ich na koncert a ukázali im rôzne zákutia Prešova. Učitelia partnerských škôl mali príležitosť vidieť náš vzdelávací systém a porovnávať rozdiely. Naše spoločné chvíle boli využívané na výmenu informácii a nápadov, veď napokon aj to bolo jedným z cieľov tohto projektu.
Máme pred sebou ešte dve ďalšie etapy projektu, ktoré prebehnú na budúci školský rok vo Švédsku a v Česku. Dovtedy budeme pracovať na návrhu užitočných školských pomôcok, ktoré budú na záver projektu umiestnené internetovej stránke projektu. Učitelia a žiaci z rôznych kútov sveta budú mať k dispozícii 3D modely učebných pomôcok spolu s návodmi na ich stavbu. Ak budú mať k dispozícii 3D tlačiareň, môžu si tieto učebné pomôcky vyrobiť a používať na vyučovaní.
Ing. Jozef Macej