Dňa 23. 01. 2025, štvrtok, čas 10:30 hod. (veľká prestávka) sa uskutoční odovzdávanie cien úspešným riešiteľom krajských kôl Zenitov programovanie, web, grafika
V októbri Štatistický úrad SR spustil registráciu už do tretieho ročníka súťaže „ Európska súťaž v štatistike 2024/2025“ pre žiakov gymnázií a stredných odborných škôl.
Dňa 17. 12. 2024 dievčatá z tried II. SA a II. SB absolvovali prvé zo štyroch nadstavbových stretnutí v rámci kurzu Security Girl.
Školské kolo sa uskutočnilo
12. 12. 2024.
Trieda III. SC získala 2. cenu za najlepší priemer v súťaži IT Fitness Test 2024.
V prípade, že potrebujete potvrdenie o návšteve školy, využite možnosť tlače prostredníctvom Edupage.
0. hodina 07:10 - 07:55
1. hodina 08:00 - 08:45
2. hodina 08:50 - 09:35
3. hodina 09:45 - 10:30
4. hodina 10:50 - 11:35
5. hodina 11:40 - 12:25
6. hodina 12:35 - 13:20
7. hodina 13:25 - 14:10
8. hodina 14:15 - 15:00
9. hodina 15:05 - 15:50
V týždni od 9. 12. 2024 do 13. 12. 2024 sme sa zúčastnili Job Shadowing Erasmus+ na hostiteľskej škole v Čechách. Na týždeň sa „našou školou“ stala Střední škola informatiky, poštovnictví a finančnictví na Čichnovej 928/23 v Brne. Je to taká „menšia“ škola s približne 1300 žiakmi a viac ako 120 učiteľmi a majstrami odborného výcviku. Ku škole patrí aj veľká jedáleň a internát, kde sa môže ubytovať 625 žiakov. Na škole žiaci môžu študovať na technickom lýceu alebo v maturitných odboroch informačné technológie, kybernetická bezpečnosť, informačná a zabezpečovacia technika, telekomunikácie - mobilné aplikácie ekonomika a podnikanie – bezpečnosť dát, bankovníctvo a poisťovníctvo a logistické a informačné služby - logistika. Okrem toho si môžu vybrať aj odbory končiace výučným listom: telekomunikácie – zariadenia spojovacej techniky, informačná a zabezpečovacia technika – elektromechanik, logistika a finančné služby – logistika a preprava. Po získaní výučného listu môžu žiaci pokračovať v nadstavbovom štúdiu s maturitou v odboroch telekomunikácie – zariadenia a oznamovacia technika, logistické a finančné služby. Škola ponuka aj pomaturitné štúdium v odbore ekonomika a podnikanie - manažment kybernetickej bezpečnosti.
V nedeľu 8. 12. 2024 sme sa v skorých ranných hodinách vydali na cestu do Českej republiky vlakom z Kysaku spolu s kolegami Martou a Kamilom, ktorí cestovali spolu s nami na Strednú priemyselnú školu elektrotechnickú - „Purkyňku“ v Brne. Popoludní sme sa spolu s kolegami ubytovali na internáte našej školy a vyrazili do mesta. Po večeri sme absolvovali krátku prehliadku blízkeho okolia a plní očakávania, čo nás čaká na druhý deň, išli spať.
Ráno som si spomenula na našich internatistov, ktorí sa na raňajky v jedálni musia obúvať a obliekať. My sme v prezuvkách prešli do veľkej jedálne, kde sa budeme celý týždeň stravovať. Po bohatých raňajkách nás už na vrátnici čakala zástupkyňa riaditeľky školy pre praktické vyučovanie Mgr. Jana Švihálková. Narýchlo zastúpila pani zástupkyňu Mgr. Lenku Skřivanovú, ktorá ochorela. Po rýchlej 45 minútovej exkurzii po škole (aby sme sa aspoň trochu vedeli orientovať) nás čakalo 5 hodín náčuvov na hodinách matematiky a programovania. Našťastie si nás vyučujúci prišli vždy vyzdvihnúť, lebo na hodiny by sme určite netrafili. Škola nás hneď prvý deň očarila veľkými priestormi pre oddychové zóny žiakov, krásnym infocentrom s knižnicou a množstvom sedacích vakov ako aj dvoma stolmi na stolný tenis na chodbe školy. Poobede sme sa už tešili na vianočné Brno, ktoré sa tohto roku stalo európskym mestom Vianoc.
V Brne je v centre niekoľko malých námestí a každé z nich malo svoju vianočnú výzdobu a trhy. Bolo príjemné pri prechádzke uličkami v ruke s vianočným „turbomoštom“ alebo „slovenskou strelou“ prechádzať z jedného námestia na druhé. Na hlavnom Námestí Slobody sme sa telemostom mohli spojiť a vidieť s mestom Waterford v Írsku a každý deň si vychutnať živé vystúpenie. Na Moravskom námestí sme obdivovali veľké vianočne ozdobené vyhliadkové koleso a klzisko pre 120 ľudí. Na Dominikánskom námestí nás prekvapil veľký drevený Halouzkov betlehem s vyše stovkou sôch. V centre nás sem-tam vyrušila „šalina“ - vianočne vysvietená a do brnenských farieb zahalená električka. V prechode Starej radnice nás prekvapil do svietiaceho svetra oblečený miláčik a symbol Brna – drak (aj mňa prekvapil, že to bol drak - krokodíl)
V utorok nás podľa rozpisu čakalo tradičných 5 hodín náčuvov matematiky, programovania a informatiky. Cez veľkú prestávku nás pani zástupkyňa zobrala na prezentáciu vysokých škôl a firiem ,,Kam po maturite“ v ich veľkej kinosále pre 200 ľudí. Cítila som sa ako na našej Burze príležitostí, len sa zo všadiaľ ozývala čeština. Presne tak, ako to prebieha u nás, sa vo vedľajšom salóniku prezentovali školy a firmy. Čo sa mi páčilo, na prezentácie sa dostali len žiaci, ktorí sa deň predtým prihlásili cez formulár a boli teda na hodinách ospravedlnení. Debata s pani zástupkyňou a prezentujúcimi bola taká zaujímavá, že sme ako naši žiaci meškali na tretiu hodinu. Po obede sme využili možnosť navštíviť VUT, Fakultu telekomunikačných a informatizačných systémov. Videli sme super moderné, kvalitne vybavené učebne, v ktorých sa realizuje výučba a ktoré sú maximálne podporované brnenskými firmami.
Stredajší program na škole sme začínali prehliadkou odborných učební na škole. Videli sme dielňu elektrotechniky, strojársku dielňu, učebňu VOIP Net, inteligentného domu, Křižíkovú učebňu, učebňu pre silnoprúd, spojovaciu a oznamovaciu techniku, učebňu pošty, banky aj logistickej firmy. V každej z učební sme sa porozprávali s učiteľmi aj žiakmi a mali možnosť nahliadnuť ako prebieha výučba odborných predmetov na škole. Z množstva praktických ukážok nás najviac zaujalo spájanie optických káblov v navrhnutom obvode aj s následnou kontrolou spojov a kontrolou funkčnosti, možnosť zajazdiť si na „šaline“, aj keď len modelárskej – no s reálnym zastavovaním na zastávkach a otváraním dverí. Na záver sme boli na náčuve na hodine kybernetickej bezpečnosti v učebni Junior centra excelentnosti kybernetickej bezpečnosti.
Po tejto prehliadke sme si ešte príjemne posedeli a podiskutovali s pani riaditeľkou školy Ing. Oľgou Hölzlovou. Porovnali sme možnosti, ktoré školám umožňuje štátny vzdelávací program u nás a v Čechách, pýtali sme sa na systém Bakalář – obdoba Edupage, ktorý na škole využívajú, informačné panely Amos, ktoré sme videli na chodbách, aj na Junior centrum excelentnosti kybernetickej bezpečnosti. No deň na škole ešte nekončil. Podvečer sme ešte absolvovali Deň otvorených dverí na škole, ktorý bol jedným z desiatich DOD na škole v tomto školskom roku. Ich DOD sú buď v popoludňajších hodinách alebo počas sobôt. Ako na našom DOD sme do ruky dostali plánik s označením miestností a šípkami ako sa k nim dostať. Na križovatkách chodieb sme sa na správnosť našej cesty mohli opýtať „živých šípok“ – žiakov. DOD majú podobný ako my, len v triedach a o odboroch väčšinou informujú učitelia a nie žiaci. Žiakov sme našli prezentovať iba v učebni výpočtovej techniky.
Štvrtkové dopoludnie sme venovali náčuvom na hodinách. Priebeh hodín bol vo veľkom podobný našim hodinám. Ako aj my, na hodinách využívajú dataprojektory, ktoré ale majú v každej učebni. Pracujú väčšinou s pracovnými listami a prezentáciami, ktoré majú žiaci dostupné v MS Teams. Aj na hodinách programovania dominujú „Teamsy“, žiaci v nich majú prezentácie a úlohy, sem žiaci do chatu nahrávajú svoje riešenia zadaných úloh. Celé štvrtkové popoludnie sme strávili v múzeu VIDA!, s atraktívnymi, veľmi zaujímavými expozíciami, super dopĺňajúcimi poznatkami z prírodných vied k učivu hodín. Jeden deň v tomto múzeu by dal žiakom viac vedomostí ako pol roka vyučovania v škole.
Piatok sme na škole absolvovali už len 3 náčuvy na hodinách a stihli sme aj diskusiu s vyučujúcim. Pobyt na škole sme ukončili exkurziou vo firme Axenta, ktorá sa zaoberá komplexnou bezpečnosťou – bezpečnosťou informačných technológií, ochranou informácií a fyzickou bezpečnosťou.
Z našej mobility si domov prinášame množstvo zážitkov, nových inšpirácií na skvalitnenie výučby programovania a matematiky, nových kontaktov a príležitostí na ďalšiu spoluprácu.
Ing. Mária Hedvigová
Mgr. Mária Solarová
Financované Európskou úniou. Vyjadrené názory a postoje sú názormi a vyhláseniami autora
(-ov) a nemusia nevyhnutne odrážať názory a stanoviská Európskej únie alebo Európskej výkonnej agentúry pre vzdelávanie a kultúru (EACEA). Európska únia ani EACEA za ne nepreberajú žiadnu zodpovednosť.
#erasmusplussk.sk, #@erasmusplus.sk
Odborné vzdelávanie a príprava
Mgr. Martina Gogová, PhD.
ERASMUS+ koordinátor
„Vychovávame pre život, vzdelávame pre prax.“