Ponúkame Vám overovanie odbornej spôsobilosti elektrotechnikov od 27.11.2024.
Ponuka aktualizačnej odbornej prípravy 20.11.2024.
Dňa 02. 10. 2024 sa výber žiakov našej školy zúčastnil na Majstrovstvách Slovenska družstiev v prekážkovom behu stredných škôl ŠTRBA RACE.
Výsledky školského kola TSME v SPŠE Prešov - teória + prax.
Vo štvrtok 26. septembra sme si v našej škole pripomenuli Európsky deň jazykov.
Dňa 25. septembra 2024 sme sa so žiakmi našej školy vybrali na exkurziu do výrobnej fabriky REGADA v Prešove.
Zapoj sa a vyhraj.
8 individuálnych a 2 tímové súťaže.
V dňoch 24. a 25. júna 2024 sa v rámci programu DofE uskutočnila bronzová kvalifikačná expedícia v Slanských vrchoch.
Dňa 16. 09. a 18. 09. 2024 sa druháci zúčastnili predstavenia v divadle Viola.
Chcete získať skúsenosť z náborového procesu pre astronautov a simulácie vesmírnej misie s použitím vesmírnych technológií?
0. hodina 07:10 - 07:55
1. hodina 08:00 - 08:45
2. hodina 08:50 - 09:35
3. hodina 09:45 - 10:30
4. hodina 10:50 - 11:35
5. hodina 11:40 - 12:25
6. hodina 12:35 - 13:20
7. hodina 13:25 - 14:10
8. hodina 14:15 - 15:00
9. hodina 15:05 - 15:50
Každoročne sa v novembri otvárajú dvere našej školy pre záujemcov a budúcich žiakov našej školy. Platilo to aj pre tento školský rok, pričom 21. novembra sme zaznamenali vysoký záujem a našu školu si prišlo pozrieť skoro 500 záujemcov.
Nielen ôsmaci, ale najmä deviataci v tomto období navštevujú rôzne typy stredných škôl, kde by mohli pokračovať v štúdiu a naďalej zdokonaľovať svoje vedomosti a poznatky nadobudnuté na základnej škole. Je to pre nich veľké a zodpovedné rozhodnutie a aj preto by si pred konečným výberom strednej školy mali zistiť čo najviac informácií o škole, ktorej by sa upísali na ďalšie štyri roky svojho študentského života.
Počas Dňa otvorených dverí (DOD) naša škola umožnila svojim potenciálnym žiakom nahliadnuť do svojich útrob, zažiť prehliadku klasických tried i odborných učební, zasúťažiť si vo všeobecných i reálnych predmetoch, vyskúšať si prácu v laboratóriách či priestoroch praxe s veľkým množstvom aktivít.
Organizátori vybrali 10 učební resp. laboratórií, ktoré charakterizujú celú paletu študijných odborov a zameraní. V každej z nich mali účastníci možnosť vypočuť si z úst vyučujúcich a aj žiakov zaujímavý výklad o konkrétnom odbore. Hovorí sa, že je lepšie raz vidieť ako stokrát počuť. O tom sme sa presvedčili aj pri tejto príležitosti - najväčší záujem u návštevníkov bol o živé ukážky činností žiakov.
V budúcom školskom roku bude škola otvárať dva študijné odbory, 2675M ELEKTROTECHNIKA a 2561 M INFORMAČNÉ A SIEŤOVÉ TECHNOLÓGIE.
V študijnom odbore ELEKTROTECHNIKA učitelia i žiaci prezentovali jednotlivé zamerania, ktorými sa študenti profilujú počas tretieho a štvrtého ročníka štúdia. Zameranie elektroenergetika ponúklo návštevníkom možnosť vyskúšať si napríklad modely elektrickej stanice, veternej i slnečnej elektrárne, zobrazenie hysteréznej slučky pomocou osciloskopu či prácu Van de Graffovho generátora.
Vedúci predmetovej komisie Priemyselnej informatiky Ing. Jozef Macej nám ponúkol svoj pohľad na tento deň: „Zameranie na oblasť priemyselnej informatiky ponúka žiakov široké spektrum vedomosti a zručností z oblastí ako elektronika, programovanie, automatizácia, CAD programy a riadiace systémy. Pri prezentácii odboru elektrotechnika so zameraním na oblasť priemyselnej informatiky boli predvádzané učebné pomôcky a modely používané na cvičeniach z odborných predmetov. Jednalo sa o rôzne zapojenia elektrických a pneumatických pohonov, ktoré boli ovládané buď manuálne, riadiacimi systémami na báze PLC, alebo mikrokontrolérmi. Pre spestrenie dňa otvorených dverí bola pre návštevníkov prichystaná hra, ktorá otestovala pevnú ruku súťažiaceho, mnoho elektronických zapojení a výrobkov našich žiakov. Nechýbali ani výrobky vyrobené pomocou 3D tlače a ukážky z robotiky.“
A ako prezentovali tento odbor samotní žiaci? Žiak Michal Kolesár z triedy IV. C nám povedal: „Na DOD sme ukázali záujemcom maturitné projekty, napr. kávovar, motokáru či priemyselný manipulátor, elektrotechnické merania, 3D tlač , návrh plošných spojov a programovanie dosky Arduino. Samotní žiaci základných škôl mali potom možnosť vyskúšať si programovanie Arduina, navrhnúť plošný spoj či vyskúšať odolnosť 3D tlačených objektov a súčiastok.“
Podobne to bolo aj v odbore INFORMAČNÉ A SIEŤOVÉ TECHNOLÓGIE.
„Učebňa LIT1 bola od rána plná žiakov zo ZŠ, ktorí sa chceli dozvedieť všetko o programovaní v odbore IST. Žiaci sa zaujímali najmä o možnosť navštevovať kurzy Junior Akadémie na našej škole. V poobedňajších hodinách prichádzalo menej žiakov, no v sprievode rodičov, čo možno pokladať za vážny záujem o štúdium na našej škole,“ prezradila Ing. Mária Šandrejová - vyučujúca predmetu Programovanie. V ďalších miestnostiach sa návštevníkom predstavili zaujímavou prezentáciou naši žiaci, ktorí popisovali svoje skúsenosti so štúdiom a jednotlivými predmetmi na škole. Záujemcom odprezentovali svoje projekty a aplikácie, s ktorými boli úspešní na mnohých odborných súťažiach.
Skutočnosť alebo virtuálna realita? Aj to bol jeden z nevídaných zážitkov budúcich nádejných žiakov, ktorí uvažujú o štúdiu na SPŠE.
Prváci Gregor Hybel, Pavol Emanuel Laban a druháčka Ema Karabinošová sa podelili o svoje dojmy a prácu počas DOD v oblasti robotiky. „V učebni robotiky sme návštevníkom priblížili prácu s robotmi a oboznámili sme ich tiež so súťažami, ktorých sa môžu počas štúdia zúčastniť. Predstavili sme im súťaže FLL, rôzne disciplíny ROBOCUP-u. Takisto si viacerí mali možnosť vyskúšať si prácu s modelom robotickej ruky, pomocou ktorej vyberali súčiastky z vyhradeného poľa a tiež si mohli zasúťažiť vo vedení robota svetlom na čas. Tí, ktorí dosiahli dobrý čas, si odniesli aj ceny.“
Mgr. Martina Gogová, PhD. - vyučujúca anglického jazyka a koordinátorka programu Erasmus+ nám povedala: „V odbornej učebni A sme mali pre uchádzačov pripravené informácie o matematike, slovenskom a anglickom jazyku, programe ERASMUS+ a programe DofE. Na záver mali budúci žiaci možnosť zúčastniť sa KAHOOT kvízu a traja s najvyšším počtom bodov získali aj drobné ceny.“
„Po prvý raz PK TSV otvorila svoje telovýchovné priestory pre všetkých športových nadšencov na DOD. Rodičia, učitelia aj žiaci veľmi ocenili možnosť aktívne sa zapojiť do rôznych športových činností a prevetrať si hlavu. V telocvični na nich čakal bedminton a stolný tenis, v ostatných priestoroch si mohli precvičiť svoje telo. Najviac ocenili dobré vybavenú posilňovňu a širokú paletu ponúkaných športových aktivít na našej škole,“
povedal Mgr. Tomáš Bosák - vyučujúci telesnej výchovy.
Veríme, že mnohých návštevníkov škola zaujala a že v ďalších školských rokoch sa už budeme s mnohými stretávať ako so žiakmi Strednej priemyselnej školy elektrotechnickej v Prešove.
Vysoký záujem žiakov o našu školu nás teší a naším cieľom bude aj naďalej ponúkať atraktívne odbory a kvalitné vzdelávanie na najvyššej úrovni.
PaedDr. Lucia Ligusová a Ing. Ljuba Krišová
„Vychovávame pre život, vzdelávame pre prax.“