V mene pána dekana prof. Miloša Poliaka, PhD., z fakulty PEDAS Žilinskej univerzity v Žiline a pod záštitou ministra dopravy SR Jozefa Ráža ml. mali žiaci možnosť zapojiť sa do jubilejného 5. ročníka súťaže Objav PEDAS – Študuj dopravu – Zelená doprava.
Počas našej exkurzie na Štatistickom úrade SR v Prešove 10. 6. 2026 sme sa presvedčili o tom, že slová potrebujú silného partnera – a tým sú overené dáta.
Týždeň dobrovoľníctva je skvelá vec. O to krajšia, keď sa počas neho spoja ľudia, ktorí cítia, že svojou pomocou vytvárajú trvalé hodnoty pre spoločnosť.
Dňa 4. júna 2026 sa v novootvorenej Futbal Tatran Aréna uskutočnil futbalový turnaj mestských stredných škôl.
Dňa 4. júna 2026 sa
Ing. Dlugošová zúčastnila odborného stretnutia
„Spätná väzba od absolventov ako nástroj zabezpečovania kvality odborného vzdelávania a prípravy (OVP).
Peňažný štvorboj - Staň sa majstrom peňazí – poďakovanie Tímu Financmajstri.
SPŠE Prešov bude miestom podujatia: ASIE v teréne: študentské nápady ako súčasť inovačného ekosystému PSK.
Uplynulý týždeň strávili žiaci
1. ročníka týždeň na športovo-telovýchovnom kurze.
S radosťou Vám dávame vedieť, že školský e-shop našej školy je spustený – vrátane novej kolekcie.
V pondelok 11. mája 2026 sa na multifunkčnom ihrisku
uskutočnil už 5. ročník futbalového turnaja
o Putovný pohár riaditeľa SPŠE.
0. hodina 07:10 - 07:55
1. hodina 08:00 - 08:45
2. hodina 08:50 - 09:35
3. hodina 09:45 - 10:30
4. hodina 10:50 - 11:35
5. hodina 11:40 - 12:25
6. hodina 12:35 - 13:20
7. hodina 13:25 - 14:10
8. hodina 14:15 - 15:00
9. hodina 15:05 - 15:50
Hackathon (hacking marathon) s názvom Digitálne dvojča mesta Prešov je pokračovaním dvoch úspešných ročníkov Šarišského hackathonu. Múzeum Solivar hostilo 15 prihlásených tímov, z ktorých 10 odovzdalo svoje riešenia. Dvojdňový hackathon 20. 10. 2023 - 21. 10. 2023 vyvrcholil prezentáciou tímov a vyhlásením výsledkov. Cieľ hackathonu: vytvoriť inovatívny koncept modelu mesta, ktorého podstatou je možnosť modelovať rôzne situácie z oblasti energetiky, dopravy, životného prostredia, bezpečnosti, urbanizácie, odpadového hospodárstva a priamo reagovať na vzniknuté otázky a predpokladať ich dopad v skutočnej realite.
Tím SPŠE Prešov s kódovým označením "Džawľ" získal 3. miesto s odmenou 1 000 €. Členovia tímu: Michal Dutka (III. SC), Damián Sabadšág (III. SC), Tomáš Neupauer (II. SA), Jakub Lazorčák (II. SA), RNDr. Martin Šechný, PhD. (učiteľ) a Matej Pancurák.
Tím navrhol koncept automatizovaného merania a riadenia spotreby energie vo verejných budovách jednotlivo alebo centralizovane. Prototyp konceptu bol navrhnutý pre budovu SPŠE Prešov. Ušetriť sa dá znížením teploty práve nevyužívaných miestností podľa rozvrhu hodín, nahradením drahého energetického zdroja solárnymi panelmi. Koncept pomôže samospráve k presnejšej kalkulácii nákladov na energie a k optimálnejšiemu rozhodovaniu o investíciách do energeticky úsporných riešení. Monitoring spotreby energie tiež môže odhaliť poruchu, otvorené okno alebo inú anomáliu. Inovatívny prínos konceptu je v zhromažďovaní otvorených dát, ktoré sa dajú využiť pre verejnú kontrolu a nové podnikateľské nápady.
Na 2. mieste sa ocitol absolvent SPŠE Marek Gogoľ so svojim tímom. Pri pohľade na ostatné tímy, mentorov, porotu a organizátorov nájdeme ďalších absolventov. Digitálny Prešov bez SPŠE nevznikne.
Tlačová správa mesta Prešov s fotografiami:
https://www.presov.sk/hackatho
Viac informácií o hackathone, video, fotografie:
https://www.hacknime.to/digita
https://www.instagram.com/hack
https://www.facebook.com/proje
https://mirri.gov.sk/aktuality
RNDr. Martin Šechný, PhD.
„Vychovávame pre život, vzdelávame pre prax.“