V októbri Štatistický úrad SR spustil registráciu už do tretieho ročníka súťaže „ Európska súťaž v štatistike 2024/2025“ pre žiakov gymnázií a stredných odborných škôl.
Dňa 17. 12. 2024 dievčatá z tried II. SA a II. SB absolvovali prvé zo štyroch nadstavbových stretnutí v rámci kurzu Security Girl.
Školské kolo sa uskutočnilo
12. 12. 2024.
Trieda III. SC získala 2. cenu za najlepší priemer v súťaži IT Fitness Test 2024.
V prípade, že potrebujete potvrdenie o návšteve školy, využite možnosť tlače prostredníctvom Edupage.
0. hodina 07:10 - 07:55
1. hodina 08:00 - 08:45
2. hodina 08:50 - 09:35
3. hodina 09:45 - 10:30
4. hodina 10:50 - 11:35
5. hodina 11:40 - 12:25
6. hodina 12:35 - 13:20
7. hodina 13:25 - 14:10
8. hodina 14:15 - 15:00
9. hodina 15:05 - 15:50
V stredu, dňa 20. septembra 2023 sa žiaci I. SA triedy zúčastnili najväčšej inovačnej a technologickej konferencie a veľtrhu na Slovensku - SLOVAKIATECH FORUM – EXPO 2023 v Košickom Kulturparku. Sloganom tohto už 5. ročníka podujatia bolo: ,,Revolúcia umelej inteligencie je tu“. Hlavným partnerom konferencie bola firma Volvo Cars, ktorá u nás na východe Slovenska plánuje vyrábať elektromobily a vytvoriť viac ako 3tis. pracovných miest, navyše klimaticky neutrálnym prístupom.
Konferencia pokrývala témy umelej inteligencie, zelených technológií a bezpečnosti v technológiách. V priestoroch Kulturparku sa počas dvoch dní stretli vedci, startupisti, univerzity, podnikatelia, uznávaní rečníci, vizionári a samozrejme nemohli sme tam chýbať ani my.
Deň konferencie otvoril inšpiratívny Izraelský podnikateľ, investor a rečník Tal Cartan, ktorý založil viac ako 20 startupových akcelerátorov po celom svete. Povzbudil nás svojim príhovorom v ktorom vyzdvihol síce tichý, ale zato talentovaný Slovenský národ. Dal nám za príklad svoj židovský národ, ktorého sila a prosperita spočíva v súdržnosti a vzájomnej spolupráci. Každý z nás niečo vie čo môže ponúknuť tomu druhému, a tak sa navzájom môžeme podporovať a spoločne napredovať k úspechu. Povzbudil nás k aktivite, aby sme nečakali, neboli pasívni, vystúpili zo svojej komfortnej zóny a boli rýchlejší pokiaľ ide o chopenie sa príležitostí, nebáli sa riskovať a nenechali sa odradiť neúspechom, lebo na každom neúspechu či chybe sa dá poučiť.
Na pódium vystúpil ďalší rečník, Emanuel Kessler, vedúcim oddelenia prevencie a zvyšovania povedomia pôsobiaci v Európskom centre pre počítačovú kriminalitu - Europol EC3. Priblížil nám aký tvrdý boj zvádza táto asociácia s kyberzločincami na nadnárodnej úrovni, aké nástroje, technologické a právne v tom boji využíva a vyzdvihol spoluprácu so súkromným sektorom a orgánmi presadzovania práva členských štátov. Poukázal na úspešné rozloženie medzinárodného drogového gangu Hydra, ktorý na svoju škodlivú činnosť využíval darkweb či likvidáciu zločincov, ktorí sa zaoberali ,,praním“ kryptomien, tiež využívaním temného webu. Nakoniec sa povenoval dopadom Umelej inteligencie na kybernetickú bezpečnosť a to z pohľadu AI v pozícii dobrého pomocníka, no aj z tej druhej stránky, teda AI ako nástroj zlomyseľnosti záškodníkov.
Nasledovala viac ako hodinová diskusia na tému AI a ešte intenzívnejšia diskusia v komornejšom štýle prebiehala paralelne v ďalšej, o čosi menšej konferenčnej miestnosti. Niektorí naši žiaci uprednostnili radšej tú druhú miestnosť, kde mali viac príležitosti klásť otázky a celkom si pochvaľovali. Každopádne dozvedeli sme sa, že veľká technologická nadnárodná firma nedávno prepustila veľké množstvo svojich zamestnancov práve kvôli AI, no na druhej strane v oblasti výskumu prebieha masívny nábor ľudí vďaka potrebe skúmať a vyvíjať AI. Do roku 2025 má byť nahradených 50% zamestnancov práve pomocou AI. V diskusii sa hovorilo o potrebe nového prístupu k výberu daní štátom, keďže mnoho práce budú vykonávať stroje a nie ľudia, ktorí tiež platia dane z príjmu. Poukázalo sa aj na problém duševného vlastníctva zdrojov využívaných na trénovanie AI modelov. Hovorilo sa o využívaní AI v školstve a o tom, že žiakov treba učiť viac pre život čo predpokladá aj ich schopnosť využívať nástroje AI. Neobišla sa ani téma volieb a Deep Fakes generovaných pomocou AI a používaných na masívne ovplyvňovanie verejnej mienky. V skutočnosti toho bolo ešte oveľa viac.
Ďalšia diskusia bola otvorená tému kybernetických hrozieb. Vojna prebiehajúca u našich susedov na Ukrajine vygenerovala kybernetické útoky aj na Slovenské firmy či inštitúcie a môžeme očakávať, že ďalšie kybernetické hrozby budú už len pribúdať. Niektoré firmy to prežijú, iné to žiaľ neustoja. Avšak, Slovensko je vraj dobre pripravené a už spomínaný Europol je dnes aktívny aj na Ukrajine, kde okrem iného vytvára prepracované bezpečnostné protokoly. Zdôraznilo sa, že technológie nie sú určené na vedenie vojen, ale na obranu, ktorá je samozrejme legitímna. Už dnes sa na Ukrajine používajú sofitikované aplikácie využívajúce AI, umožňujúce obrancom určiť geografický výskyt koncentrácie nepriateľa alebo rozoznávať obete, párovať ich s fotkami na sociálnych sieťach a nakoniec informovať rodinných príslušníkov. Hovorilo sa aj o tom, ako sa môžu firmy chrániť, no aj o tom, ako sa môžu chrániť obyčajní ľudia pred zneužitím v kyber priestore a mnoho ďalšieho.
Predposledný vstup v rámci hlavného programu mala asociácia Mám dron, ktorej ambíciou je združiť všetkých pilotov dronov na Slovensku, či už profesionálnych alebo hobby nadšencov, odborníkov a spoločnosti zaoberajúce sa bezpilotnými technológiami. Dočasným cieľom je aj suplovať chýbajúci štátny register, ktorý by mal takúto činnosť vykonávať. Asociácia sa zaoberá aj organizovaním ,,dronových“ konferencií, vedením seminárov pre pilotov, vykonáva školenia a poskytuje vlastnú bezplatnú mobilnú aplikáciu pomáhajúcu pilotom orientovať sa vo vzdušnom priestore SR tak, aby lietali bezpečne a zodpovedne. Už dnes existuje firma v Košiciach, ktorá vyrába obranné drony a zamestnáva okolo 300 ľudí a do roku 2025 by malo byť na Slovensku v tejto oblasti zamestnaných okolo 100tis. ľudí.
Paralelne s hlavným programom prebiehali ďalšie vystúpenia v konferenčnej miestnosti firmy VOLVO zamerané hlavne na zelené technológie so širokým záberom a to jadrové technológie, obnoviteľná energia, vodíkové technológie a mnoho iného.
V budove Kulturparku bola pre nás pripravená aj expozičná aréna kde sme mohli vidieť množstvo robotiky, rozšírenej a virtuálnej reality, solárne a vodíkové technológie, automobilový simulátor, lietajúce kooperatívne drony a mnoho ďalších zaujímavostí.
Reakcie žiakov I. SA na tento celodenný zážitok boli v drvivej väčšine pozitívne. Najviac sa im páčila expozícia, kde mohli technologické inovácie vidieť ,,naživo“ a vyskúšať si ich na ,,vlastnej koži“. Najviac sa im páčili VR aplikácie a elektrické autá značky VOLVO, do ktorých si mohli sadnúť, a tak na moment pocítiť ,,príchuť“ klimaticky neutrálnej budúcnosti. Samozrejme popkorn zadarmo bola tiež pekná pozornosť, ktorá žiakov potešila. Z vystúpení speakrov, žiakov najviac zaujala úvodná motivačná reč Tal Cartana, témy týkajúce sa umelej inteligencie a prezentácie od firmy VOLVO. Všetci si odtiaľ zobrali niečo dobré a užitočné. Ako negatívum žiaci hodnotili to, že niektoré vystúpenia boli v angličtine v podaní iných národností a nie tej Britskej na ktorej akcent sú asi viac navyknutý. Žiaci prejavili túžbu zúčastniť sa podobnej udalosti znova, čo ma ako ich triedneho učiteľa a nadšenca pre nové technológie a inovácie celkom potešilo a ja verím, že ďalšia takáto príležitosť na seba nenechá dlho čakať.
Ing. Kačur Peter
Slavka Triščíková
„Vychovávame pre život, vzdelávame pre prax.“