V dňoch 09. - 11. 10. 2024 prebiehali v našej škole aktivity zamerané na ochranu duševného zdravia. Ich poslaním bolo starať sa o svoje psychické zdravie rovnako ako sa staráme o zdravie fyzické.
09. - 10. 10. 2024 prebiehala na našej škole v spolupráci so školským parlamentom verejná zbierka Ligy za duševné zdravie Dni nezábudiek, v ktorej mohli žiaci a zamestnanci dobrovoľne finančne prispieť.
Na podnet školskej psychologičky sa v Deň duševného zdravia, 10. 10., niektorí žiaci stretli s odkazom tohto dňa na vyučovacom predmete anglického jazyka, ktorého obsah bol účelne prispôsobený a na hodine telesnej výchovy, v rámci ktorej žiaci venovali časť hodiny relaxácii s doprovodom oddychovej hudby. O tom, ako sa staráme o duševné zdravie, sme sa v tento deň rozprávali aj na niektorých triednických hodinách.
Školská psychologička sa prihovorila žiakom prostredníctvom e-mailu, v ktorom ich vyzvala k starostlivosti o svoje duševné zdravie, poskytla základnú edukáciu a pôsobila na to, aby sa žiaci zamysleli nad tým, ako sa sami starajú o svoje duševné zdravie.
Motto dňa „Čo dnes spravím, aby som niekomu zlepšil(a) deň?“ bolo zverejnené na informačnej tabuli vo vestibule školy aj s ilustráciou znázorňujúcou človeka prostredníctvom ľadovca, čo predstavovalo metaforu k tomu, že nevidíme celého človeka, ale len to, čo nám dovolí vidieť - jeho vonkajšie prejavy a správanie, nevidíme, čo je skryté.
V tento deň sa nezabudlo ani na zamestnancov školy, pre ktorých bola pripravená sladká pozornosť na duševnú pohodu a edukačný materiál.
Dňa 11. 10. 2024 sa uskutočnil v kancelárii školskej psychologičky Deň otvorených dverí, kde žiaci vstupovali jednotlivo v rámci prestávok alebo počas hodín s doprovodom učiteľa. Jednotlivo prišlo približne 10 žiakov, ktorých zaujímali priestory kancelárie, diagnostické nástroje a kládli otázky vzťahujúce sa k činnosti psychológa. V rámci skupín navštívilo školského psychológa približne 90 žiakov, ktorí v uvoľnenej atmosfére kládli otázky, vyskúšali si antistresové pomôcky a zúčastnili sa drobnej aktivity, ktorej cieľom bolo podporiť vnímanie potreby starania sa o duševné zdravie.
Najväčšiu radosť mali účastníci zo sladkej odmeny a antistresovej omaľovanky, no my veríme, že v skutočnosti si odniesli o niečo viac a dúfame, že odkaz týchto dní bude aspoň nejaký čas rezonovať v mysliach našich žiakov.
Mgr. Tatiana Bosáková, školská psychologička
„Vychovávame pre život, vzdelávame pre prax.“