V dňoch 2.12. až 6.12.2019 sa u nás, na pôde SPŠE Prešov, uskutočnilo v poradí druhé projektové stretnutie projektu 3DAH – 3D Printed Aids for Handicapped Children. Bolo pre nás potešením privítať zahraničných partnerov z Českej republiky - SPŠE a VoŠ Pardubice a Švédska - Fenix Kultur och kunskapscentrum Vaggeryd. Toto projektové stretnutie sa nieslo v duchu školiacich aktivít, návrhu a výroby rehabilitačných pomôcok a vzájomného spoznávania krajín a kultúr.
Pre zahraničných partnerov, ale aj pre našich študentov z triedy IV.C zapojených do projektu, sme mali pripravené zaujímavé aktivity ako programovanie mikrokontrolérov, pričom sme využívali populárnu vývojovú dosku Arduino Uno. Ing. Martin Ambrozy pripravil pre študentov zaujímavé aplikácie snímačov zamerané hlavne na medicínske účely. Snáď najzaujímavejším bolo vytvorenie a skúšanie EKG. Ďalšou vzdelávacou aktivitou pre zúčastnených študentov bola výroba dosiek plošných spojov, kde si každý študent navrhol a neskôr aj vyrobil dosku plošných spojov pre jednoduchý blikač. Nie na všetkých zúčastnených školách a nie na všetkých odboroch zúčastnených škôl sa tieto zručnosti učia, preto bola táto aktivita pre mnohých zaujímavou skúsenosťou. Jeden deň vzdelávacích aktivít bol vyhradený na základy spájkovania, kde študenti osadili svoju vyrobenú dosku plošných spojov súčiastkami. Okrem toho si študenti postavili blikajúci vianočný stromček, ktorý si ako darček odniesli domov. Popri hlavných vzdelávacích aktivitách sa v tímoch kompletizovali rehabilitačné pomôcky, ktorých súčasti boli už dopredu vyrobené pomocou 3D tlače. Zatiaľ sa nám podarilo vyrobiť bludisko s guľôčkou na precvičovanie motoriky rúk, balančnú dosku na precvičovanie nôh, 3D puzzle a iné skladačky a hry, ktorých úlohou je motivovať deti k pohybu.
Aj keď hlavným, a súčasne aj najkrajším, poslaním projektu je vyrobiť rehabilitačné pomôcky pre handicapované deti, nemenej dôležitým poslaním projektu je vzdelávanie študentov po odbornej stránke a samozrejme aj spoznávanie kultúr. Každá zúčastnená škola pripravila prezentáciu o svojej krajine, zvykoch, tradíciách a slávnych osobnostiach. Prezentáciu Slovenska spestrili naši študenti folklórnym tanečným vystúpením. Hostí zo zahraničia sme vzali aj na výlet do Jaskyne Domica a na zámok Betliar.
Nasledujúce projektové stretnutie v českých Pardubiciach sa bude konať na prelome marca a apríla roku 2020. Opäť nás čakajú vzdelávacie aktivity a práca na dokončovaní rehabilitačných pomôcok, ktoré máme v pláne odovzdať detským pacientom v Hamzovej liečebni v ČR a centru Svetielko v Prešove.
Ing. Jozef Macej
„Vychovávame pre život, vzdelávame pre prax.“